آیا مجموعه شیر کنترل، همان ساعت گیربکس است؟
به طور کلی مجموعه شیر کنترل از یک شیر تعویض دنده، یک شیر برقی و ساعت گیربکس تشکیل شده است، اما به اصطلاح این مجموعه به ساعت گیربکس معروف و شناخته شده است. و همه از آن  به عنوان ساعت گیربکس یاد می کنند.
ساعت گیربکس (شیر تعویض دنده/ شیر برقی) : مجموعه ساعت گیربکس یا همان شیر کنترل که مجموعه ای از والف های مکانیکی و سوپاپ فنرهای مختلف و شیرهای برقی و سنسور می باشد، که به وسیله TCM  یا همان کامپیوتر گیربکس کنترل می گردد، که بنا به شرایط رانندگی و اطلاعات موتور خودرو همانند مقدار باز و بسته بودن دریچه گاز و شیب جاده امکان ایجاد دنده مناسب را بدون لغزش در گیربکس و بدون ایجاد ضربه امکان تعویض دنده مناسب را به وجود می آورد و خرابی های گیربکس بیشتر به علت خرابی ساعت گیربکس می باشد جنس  این قطعه، پوسته آلمینیومی و والف های از جنس فولاد می باشد.
علائم خرابی ساعت گیربکس: معمولا اگر این قطعه در گیربکس استوک ماکسیما یا گیربکس استوک مورانو و یا هر گیربکس دیگری دچاری خرابی شود، منجر به تعویض دنده نامناسب و ایجاد ضربه و لغزش که در نهایت منجر به سایش صفحه پلیت های داخل گیربکس شده و در مواقعی مانع از حرکت خودرومی گردد و با خراب بودن هر کدام از شیرهای تعویض دنده TCM  گیربکس را در حالت اضطراری قرار داده که معمولا در دنده سه می باشد و در بعضی از گیربکس ها دنده چهار می باشد، که خودرو صرفا امکان حرکت به صورت اضطراری را دارد. خرابی شیر فشار مدار فقظ باعث ایجاد ضربه های شدید در هنگام تعویض دنده می گردد.

علائم خرابی شیر برقی توربین: با خرابی این شیر نسبت دورخروجی  توربین نسبت به دور خروجی موتور یک به یک شده و این امر سبب تعویض دنده با ضربه و گاها سبب ضعیف شدن ترمز و فشار بر روی موتور خودرو در زمان ایستادن و قرار داشتن گیربکس در دنده جلو و عقب می باشد.

گذری بر واردات قطعات گیربکس استوک: واردات گیربکس اتوماتیک:  حدودا 90 درصد از گیربکس های اتوماتیک موجود در دنیا توسط کشور شرکتZF آلمان طراحی و ساخته می شود. و بعضی از گیربکس ها مثل گیربکس CVT که شرکت نیسان ژاپن می توان گفت پیشرو است، و گیربکس های دوکلاچه معمولا در خودروهای ایتالیایی نظیر گیربکس های آلفا رومو دیده می شود .

چرا گیربکس استوک؟ : به علت گرانی گیربکس های نو  و گاها عدم وجود نمایندگی ها ی مجاز کمپانی های مربوطه بیشتر عموم مردم مایل به استفاده از گیربکس استوک (دسته دوم )می باشند که قیمتی به مراتب ارزان تر دارند و معمولا قطعات استوک گیربکس نظیر (گیربکس استوک ماکسیما، گیربکس استوک مورانو) بیشتر از دبی خریداری می گردد.
لوازم یدکی جت: فروشگاه لوازم یدکی جت سعی بر این دارد که کلیه قطعات مرتبط با خودروهای کمپانی نیسان را نظیر انواع لوازم کامل موتور استوک و مجموعه قطعات گیربکس و لوازم بدنه خودرو را با قیمت مناسب و کیفیت بسیار عالی همراه با تضمینی معتبر در اختیار شما متقاضیان ارجمند در سراسر کشور قرار دهد، شایان ذکر است فروشگاه اینترنتی جت به دلیل داشتن فروشگاه مرکزی جت واقع در (کرج خیابان شهید بهشتی، ابتدای 45 متری گلشهر، روبروی بازار بزرگ علی) و همچنین داشتن تعمیرگاه مرکزی جت واقع در ( کرج، خیابان شهید بهشتی، بعد از 45 متری گلشهر، خیابان ولیعصر بعد از شهرداری) علاوه بر تامیین قطعه ،می تواند خدمات نصب در محل را برای شما مشتریان محترم و عزیز عرضه کند.