میزان اهمیت سلامت دیسک و صفحه در سیستم گیربکس خودروی شما

به طور کلی سلامت دیسک و صفحه در سیستم گیربکس، که جزو یکی از مهم ترین و اساسی ترین سیستم خودرو بوده، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، در سیستم صفحه کلاچ، ضخامت صفحه کلاچ بسیار حائز اهمیت است، در صورت کاهش ضخامت صفحه، شتاب خودرو کم می شود و در حالت نیم کلاچ حرکت می کند، که در صورت عدم تعویض دیسک و صفحه، خودرو قادر به حرکت نبوده و بایستی خودرو را به کمک جرثقیل به تعمیرگاه منتقل کنید. بنابراین شما به عنوان یک راننده هوشمند باید به نشانه ها و علائم خرابی این قطعه در گیربکس استوک ماکسیما آگاه باشید، تا در صورت هر گونه اختلال در این سیستم، آن را توسط کارشناس، بررسی نموده، زیرا در صورت عدم بررسی به موقع با توجه به افزایش قیمت، قطعات خودرو، به خصوص، لوازم استوک ماکسیما، شما متاسفانه باید هزینه ی زیادی را برا ی تعویض سیستم گیربکس متحمل شوید.

دیسک و صفحه:

قطعه ای فلزی و بسیار مهم  که امکان قطع و وصل شدن نیروی موتور را به گیربکس از طریق مکانیزم پدال کلاچ، که توسط خواست و اراده راننده امکان پذیر می باشد، بر عهده دارد. راننده با فشردن پا بر روی پدال کلاچ،  منجر به قطع شدن ارتباط موتور با جعبه دنده می شود و زمانی که پا از روی پدال کلاچ برداشته می شود ارتباط موتور، با جعبه دنده از طریق دیسک و صفحه مجددا بر قرار می شود.
اطلاع از سلامت این قطعه و تعویض به موقع آن در زمان اختلال، می تواند به عمر طولانی تر خودروی شما کمک کند. شاید گاها برای شما پیش آمده باشد که خودرو دردنده ی یک  در حالی که کلاچ رها است، قرار گرفته، خودروی شما دچار لرزه می شود و یا گاز می خورد ولی دارای حرت و شتاب مناسبی نیست، در این حالت باید دقت کنید که حتما دیسک و صفحه خودرو مورد بررسی قرار گیرد. یادتان باشد که در زمان تعویض این قطعه حتما از ماسک و دستکش مناسب استفاده کنید، زیرا گرد های موجود و حاصل از صفحه کلاچ، دارای گاز آزبست بوده که برای سلامت ریه شخص بسیار مضر است. الیته بهتر است این قطعه در زمان خرابی توسط کارشناس مجرب و حرفه ای تعویض گردد.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید، با توضیحات برخی از قطعات مجموعه گیربکس، نظیر (بلبرینگ کلاچ، لوازم پمپ کلاچ بالا و دسته مورتور) امیدوارم مطالب ذکر شده برای شما خوانندگان عزیز و محترم جذاب و مفید باشد.


بلبرینگ کلاچ :

بلبرینگ کلاچ یکی از مجموعه قطعات در گیربکس استوک ماکسیما که دارای شکل دایره ای، که در روی شفت گیربکس قرار گرفته و این سیستم جهت انتقال نیرو به سمت گیربکس، کاربرد دارد. به طور کلی می توان گفت، این قطعه که  بدون سر و صدای اضافی در طولانی مدت، امکان عمل کردن سیستم کلاچ و فشار دادن شاخک های دیسک کلاچ را، زمانی که موتور خودوری شما روشن است، ایجاد می کند، اگر این قطعه دچار خرابی شود، طبیعتا شما با سر و صدای اضافی مواجه خواهید شد، که در این صورت باید علاوه برچک کردن قطعه ی مورد نظر، دیسک و صفحه خودرو نیز مورد بررسی قرار گیرد.لوازم پمپ کلاچ بالا :

همه ما می دانیم که گیربکس به طور کلی  جهت تعویض دنده راحت وظیفه انقال نیروی پدال به دو شاخ کلاچ و بلبرینگ کلاچ گیربکس را در خودورعهده دار است. لوازم پمپ کلاچ ، قطعه ای از جنس پلاستیک و لاستیک که در زمان کلاچ گیری نقش بسیار مهمی دارد، تا آنجایی که اگر در این قطعه اختلالی پیش آید، زمانی که راننده اقدام به عمل کلاچ گیری می کند، دنده خودرو بسیار سخت جا می رود، که ان اختلال بارها توسط صاحبان خودروی ماکسیما دنده ای گزارش شده است.

دسته موتور روی گیربکس :

قطعه ای که دارای یک موتور الکتریکی بوده که در زمان سرد بودن هوا و تقریبا یخ بندان منجر به کاهش ارتعاشات و ویبره حاصل از کارکرد موتور خودرو می گردد، توجه کنید زمانی که شما به عنوان یک راننده در هنگام رانندگی و در زمان تعویض دنده، اگر ایجاد ضربه حس کردید، حتما این قطعه را مورد بررسی قرار دهید. اصولا دسته موتور دارای جنس فلز و لاستیک بوده که در قسمت لاستیکی این قطعه، از خانواده گیربکس، روغن و یک نوع گاز فشرده وجود دارد .

تعمیرگاه تخصصی ماکسیما در کرج:

شما مشتری عزیز و ارجمند در صورت نیاز به بررسی و کنترل، سیستم گیربکس خودوری خود می توانید با مراجعه به تعمیرگاه تخصصی کمپانی نیسان ( ماکسیما، مورانو، پیکاپ و رونیز و....) واقع در کرج، خیابان شهیید بهشتی بعد از چهل و پنج متری گلشهر، خیابان ولیعصر بعد از شهرداری، مراجعه فرمایید، این تعمیرگاه با داشتن کادری مجرب و کارشناس حرفه ای توانایی بررسی و رفع ایراد خودوری شما را با کیفیت بسیار عالی و تضمین معتبر دارد.شما می توانید از طریق وب سایت تخصصی، JAT.IR  و با مراجعه به بخش درباره ی ما، با مجموعه ما ، به خصوص  اطلاع از قیمت لوازم استوک ماکسیما  و ... بیشتر آشنا شوید.